Pilates metodas

Kas yra pilates ?
Protas sukuria kūną“- yra pasakęs J. Pilates, jau beveik šimtmetį egzistuojančio pilates metodo sukūrėjas. Todėl pilates dar galime vadinti intelektualia kūno mankšta, kuri padeda įsisąmoninti taisyklingus biomechanikos principus, išmokina protą būti atsakingu už kūną ir jo judesius.
Atliekant pratimus kūnas stiprinamas iš vidaus į išorę: nuo giliausių raumenų grupių, atsakingų už kūno laikyseną, stabilumą, judesio kontrolę, iki didžiausių, atsakingų už judesio atlikimą. Atstatomas balansas tarp raumenų antagonistų, raumenys treniruojami tiek sutraukiant, tiek ištempiant jų skaidulas, taip raumuo nepraranda savo darbingumo, elastingumo, o sąnariai ir stuburas išlaiko savo neutralią būseną, kurioje efektyviausiai prisitaiko prie fizinių apkrovų.
Pilates pratimai gali buti atliekami ant kilimėlio, pasitelkiant žmogaus kūno masę, sunkio jėgą bei įvairius kamuolius, ritinius, balansines pagalvėles kaip pagalbininkus stiprinant žmogaus „jėgos centrą“ (pilvą, apatinę nugarą, klubus, sėdmenis), stabilumą, pusiausvyrą, gerinant koordinaciją, lankstumą.
Pratimams taip pat naudojama paties J. Pilates sukurta įranga, kuri paremta ne svoriais, o spyruoklių ir virvių sukurtu laipsnišku pasipriešinimu, kuris leidžia tolygiai paskirstyti apkrovą raumenims, apsaugant lengvai pažeidžiamus sąnarius.
Pilates istorija
Aš privalau sakyti tiesą. Nė vienos aspirino tabletės. Nė vienos traumos mano gyvenime. Visa šalis, visas pasaulis turėtų daryti mano pratimus. Jie taptų laimingesni.“ Joseph Hubertus Pilates (86 metai), 1965 m.

Joseph Hubertus Pilates gimė 1880 m. gruodžio 8 d. Monchengladbach mieste (netoli Diuseldorfo) Vokietijoje. Vaikystėje ir paauglystėje jis pasižymėjo prasta sveikata, jam buvo diagnozuotas rachitas, astma bei reumatas, todėl bandydamas stiprinti sveikatą jis išbandė įvairias sporto šakas: gimnastiką, kūno dailinimo treniruotes, slidinėjimą, nardymą. J. Pilates tėvai propagavo sveiką gyvenimo būdą (tėvas buvo apdovanotas gimnastas), tai žinoma, teigiamai veikė ir patį Joseph‘ą: jis buvo susižavėjęs tiek Rytų, tiek Vakarų pratimų metodikomis, ypač didelį vaidmenį atliko senovės Graikijos ir Romos filosofija, skatinanti siekti ir išlaikyti fizinį bei protinį tobulumą.

1912 m. J. Pilates persikėlė į Angliją, kur pirmojo pasaulinio karo metais pateko į stovyklą skirtą vokiečiams nacionalistams. Ten Joseph‘as pradėjo mokyti kitus savigynos bei imtynių, motyvuodamas tuo, jog po jo parengtos programos, jie taps stipresni. Tai buvo pradžia jo vėliau sukurtam Kontrologijos metodui, susidedančiam iš originalių paties Pilates sukurtų pratimų. Perkeltas į kitą stovyklą, J. Pilates padėjo kare nukentėjusiems žmonėms. Būtent tada jis sukūrė reabilitacijai skirtą įrangą – reformer‘į, tam panaudodamas lovą su spyruoklėmis.

Po karo J. Pilates grįžo į Vokietiją ir ėmė treniruoti Hamburgo policiją, taip pat dirbo su individualiais klientais. Šiuo laikotarpiu J. Pilates domėjosi holistine medicina, meditacija, moderniais šokiais, homeopatija, kvėpavimo metodika. 1925 m. Vokietijos vyriausybė paprašė J. Pilates treniruoti naująją Vokietijos Armiją.

1926 m. J. Pilates persikėlė į Niujorką, panašiu metu jis sutiko medicinos seserį Clara, kuri greitai tapo jo žmona. Apie 1930 m. su žmona Clara atidarė savo klubą, kuriame pradėjo dirbti su traumas patyrusiais klientais, sukūrė Kontrologijos metodą, kuris davė pradžią visam Pilates metodui. Klientų skaičius sparčiai augo.
J. Pilates parašė dvi knygas: „Tavo sveikata“ 1934 m.; „Grįžimas į gyvenimą“ 1945 m. J. Pilates iki pat savo mirties dirbo, treniravo ir kiek įmanydamas populiarino savo sukurtą metodą. 1966 m. J. Pilates studijoje Niujorke Aštuntojoje Avenju kilo gaisras. Bandydamas išgelbėti savo įrangą, treniruoklius jis puolė į liepsnas ir vos nežuvo įkritus grindims, tačiau spėjo užsikabinti rankomis už turėklų ir taip kabėjo tol, kol jį išgelbėjo gaisrininkai. 1967 m. spalio mėn. J. Pilates mirė, būdamas 87 metų. Teigiama, jog apsinuodijimas smalkėmis gaisro metu paankstino J. Pilates mirtį, tad šios tragiškos aplinkybės užkirto kelią sužinoti, kokio amžiaus būtų sulaukęs šis nepaprastas žmogus...


Kokia pilates nauda?
  • Stiprina žmogaus „power house“ raumenis: pilvo, apatinės nugaros, klubų, sėdmenų;
  • Pagerina laikyseną;
  • Padeda atsikratyti nugaros skausmų;
  • Sumažina traumingumą;
  • Pagerina fizinį pajėgumą;
  • Pakelia bendrą raumenų tonusą;
  • Stiprina imuninę sistemą;
  • Padidina supratimą apie kūną;
  • Pagerina kraujo apytaką, deguonies pasisavinimą;
  • Nuima įtampą, nuovargį;
  • Taisyklingai paskirsto apkrovą sąnariams, didina jų mobilumą;
  • Pritaikoma kiekvienam nuo reabilitacijos paciento iki profesionalaus sportininko;
  • Rezultatai yra stipriai jaučiami visose kitose fizinėse veiklose (slidinėjant, žaidžiant tenisą ir t.t.);
  • Pagerina lankstumą, pusiausvyrą, koordinaciją.



Pagrindiniai pilates principai, atliekant pratimus
Kvėpavimas
Atliekant pilates pratimus, kvėpuojama daugiau apatinėmis plaučių skiltimis. Įkvėpimo metu plečiami apatiniai šonkauliai į šalis ir nugaros zoną, o iškvėpimo metu suaktyvuojami gilieji pilvo ir mažojo dubens raumenys, kurie suteikia dubeniui ir juosmeniui stabilumą atliekant pratimus. Toks kvėpavimas padeda išvengti įtampos kaklo, pečių ir juosmens zonose, neleidžia pilnai atsipalaiduoti pilvo raumenims, ko pasekoje pratimų metu nugara lieka apsaugota nuo pertempimo. Ramus ir gilus kvėpavimas padeda protui geriau susitelkti ir susikoncentruoti į kiekvieną užduotį, o kraujas geriau aprūpinamas deguonimi.
Dubens padėtys:
Neutrali dubens padėtis (gulint ant nugaros): gaktikaulis ir priekiniai klubakauliai sudaro vieną plokštumą lygiagrečią grindiniui, kryžkaulis aiškiai remiasi į kilimėlį, lieka natūralus juosmeninės nugaros linkis, naudojama uždaroje kinematinėje grandinėje (kai mažiausia dvi susisiekiančios kūno dalys liečiasi su pagrindu). Tai pati stabiliausia ir optimaliausia padėtis, kurioje kūnas geriausiai susitvarko su įvairiomis apkrovomis.

Įspausta dubens padėtis (gulint ant nugaros): dubuo, įstrižinių pilvo raumenų pagalba, švelniai paduodamas į viršų, gaktikaulis pakyla aukščiau už priekinius klubakaulius, pradingsta juosmeninės nugaros linkis, naudojama atviroje kinematinėje grandinėje, kai mūsų abi kojos pakeltos į orą, siekant užtikrinti torso stabilumą ir apsaugoti nugarą nuo pertempimo.

Šonkaulių padėtis
(gulint ant nugaros): pilvo raumenys tvirtinasi ties apatiniais šonkauliais, todėl siekant jų neatpalaiduoti ir neprarasti stabilumo atliekant pratimus (ypač įvairius judesius su rankomis), nugarinės dalies šonkauliai neturi prarasti kontakto su kilimėliu, o priekiniai šonkauliai turi likti viename lygyje su priekiniais klubakauliais ir negali pakilti aukštyn.

Menčių stabilizavimas
siekiant apsaugoti sprandą ir kaklą nuo pertempimo atliekant pratimus, mentės turi išlikti plokščios nugarai, neatsikišti, o tarpumentis - neišsiplėsti ir nesusispausti.
Galvos ir kaklo padėtys
atliekant pratimus, kaklo slanksteliai dirba vienoje darnoje su nugaros slanksteliais, t.y. korpusui atliekant lenkiamuosius, tiesiamuosius ar sukamuosius judesius, kaklas lenkiasi, tiesiasi ar sukasi tokiu pat laipsniu kaip ir nugara.